KRÓTKA HISTORIA SZKOŁY
Nasza szkoła powstała w roku 1992. Początkiem jej funkcjonowania były bardzo trudne i skromne. Pierwszym budynkiem, w którym działała, był obiekt dzierżawiony od Spółdzielni Mieszkaniowej w Redzie. Z upływem lat szkoła rozwijała się i powstał projekt budowy własnego obiektu. Po nawiązaniu kontaktów z „Caritasem” w Holandii otrzymaliśmy stamtąd budynek szkolny, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 15 stycznia 1999 r.
Do powstałego budynku szkoły dobudowane zostały pomieszczenia, w których znalazły siedzibę: gimnazjum i sala komputerowa. Opracowany i zatwierdzony został kompleksowy plan dalszej rozbudowy. Powstało asfaltowe boisko do gier sportowych. W planie jest budowa sali gimnastycznej z zapleczem. Rozbudowano budynek, w którym powstało przedszkole – 2003r. w budynku znalazły się: kuchnia ze stołówką, 4 sale dydaktyczne dla przedszkola, sala muzyczna i korekcyjna.
Założycielom szkoły przyświecała myśl o stworzeniu szkoły przyjaznej, sympatycznej, o niemal rodzinnej atmosferze. Prowadzenie i rozwijanie szkoły jest więc dla nich pedagogicznym wyzwaniem.
Szkoła Prywatna w Redzie w ciągu swego istnienia zdobyła liczne doświadczenia w działalności dydaktyczno – wychowawczej i opiekuńczej. Posiada własne tradycje i zwyczaje. „Znakiem firmowym” Prywatnej Szkoły w Redzie są podróże. Liczne wspomnienia i wrażenia z nimi związane zachowane są w pamięci uczniów i nauczycieli, jak też utrwalone na gazetkach ściennych.
TRADYCJE PODRÓŻNICZE
Kiedy szkoła powstawała, tworzący ją nauczyciele założyli sobie, że ma być placówką przyjazną dla dzieci, charakteryzować ma ją rodzinna atmosfera, a przy realizacji programu nauczania należy stosować najciekawsze, czasami niekonwencjonalne metody, które w dużym stopniu wykorzystują motyw podróżowania. Wszystko po to, ażeby młodym ludziom dostarczyć jak najwięcej potrzebnej im wiedzy. Jednym ze sposobów łączenia nauki z przyjemnością jest nauczanie w podróży. Jak daleko sięgnąć pamięcią, w historii szkoły jej „znakiem firmowym” były podróże.
Dziesięciolecie istnienia szkoły zbiegło się z nadaniem jej imienia. Motyw podróżowania wykorzystano przy wyborze patrona. Szkoła otrzymała imię znanego podróżnika – Tony Halika. Ta wyjątkowa dla społeczności szkoły uroczystość poprzedzona została wielomiesięcznymi przygotowaniami. Jednym z elementów było poznanie sylwetki przyszłego patrona. Zapoznanie się z jego życiorysem i podróżami stanowiło wspaniałą zachętę dla naszych wychowanków do podjęcia podróży w przeszłość.
Tony Halik był podróżnikiem, żeglarzem, pilotem, dziennikarzem, reporterem, pisarzem, korespondentem amerykańskiej NBC, odkrywcą, reżyserem wielu filmów dokumentalnych. W polskiej telewizji wraz z żoną Elżbietą Dzikowską prowadził popularny program „Pieprz i wanilia”. Opowiadając wrażenia z licznych podróży, potrafił oczarować widza, czytelnika, słuchacza. W zyciu realizował swoje marzenia o podróżach, pasję poznawania świata i interesujących ludzi. W poszukiwaniu przygody przemierzył wszystkie kontynenty. Cechy te są dla młodych ludzi zachętą do poznawania świata, budząc w niej tęsknotę do podróży i podejmowania interesujących wyzwań. Był świetnym wykładowcą i nauczycielem a tym samym wzorem godnym naśladowania.
Herb szkoły i osoba patrona stanowią więc o jej charakterze i są motywacja do podejmowania coraz to nowych przedsięwzięć tak, aby można było o niej mówić, że jest szkołą podróżująca, a więc nauczająca i wychowującą poprzez podróże.
W 2013 roku szkoła obchodziła bardzo uroczyście swoje 20 – lecie istnienia gdzie przedstawiliśmy cały przegląd naszej działalności.
Organizacja nauczania
Co nas wyróżnia?
Nasze podróże
Co dają uczniom podróże: